Letní soustředění - Sázava 2019

Letos jsme namísto klasického tábora vyrazili i s loděmi na Sázavu.

A nebylo to jen tak ledajaké soustředění. Vyrazili jsme po stopách slavného Hernanda Cortéze, který přesně před 500 lety dostal úkol dobýt říši Aztéků.

BYLO, NEBYLO...

Nacházíte se na Kubě léta Páně 1519, kterou před necelými třiceti lety objevil váš krajan Kryštof Kolumbus. Ano jste Španělé a velí vám Hernando Cortés.
Naši zvědové se vypravili po moři ještě dále na západ a objevili Bájné království na západě - zemi plnou bohatství, zlata, nádherné a plodné přírody. Tamní obyvatelé si říkají Aztékové. Ještě nevíme, kdo je jejich náčelník a ani kde má své hlavní sídlo.
Domorodci vypadají velmi kultivovaně, avšak mají spoustu rozepří mezi vlastními kmeny, takže nebude těžké si je podrobit. Na rozdíl od nás, křesťanů, vyznávají mnoho různých bohů. Mají svůj vlastní kalendář, který jim neslouží jen k určování dnů, měsíců a let, ale také k předvídání budoucnosti. Je to přírodní národ Indiánů, takže jejich zbraně jsou, na rozdíl od našich, velmi primitivní a zaostalé.
Vašim úkolem bude si tuto zemi podmanit a kultivovat. Musíte jejich obyvatele převést na křesťanskou víru tím, že je budete postupně obírat o jejich bohy. Za každé dobyté území nebo zvládnutý úkol získáte od Aztéků jednoho boha. Která skupina získá během tábora více bohů, vyhrává celotáborovou hru.

 

 

 

2. srpen 2019 - Náš první den na soustředění

Vyjeli jsme na naše dobrodružství na řece Sázavě. Přijeli jsme do kempu ve Stvořidlech, a začali jsme si stavět naše stanové ,,domečky".

V táborové hře jsme Španělé, kteří dobývají říši Aztéků, které musíme převést na křesťanskou víru.

Dnes je 18. únor léta Páně 1519. Hernando Cortés získal od guvernéra Kuby Velásqueze pověření dobýt říši Aztéků. K tomu však potřebujete lodě, vojáky, koně, děla, kuše a arkebuzy. Musíte se tedy nejprve vydat na výpravu do místních končin a získat co největší výzbroj. Jakmile budete mít dostatečnou výzbroj, můžete vyplout dobýt nový svět.

 

 

 

 

 

 

Odpoledne si dáváme procházku k Čertovu kameni a po cestě sbíráme papírky se zbraněmi, lodí a s mužstvem, protože bez zbraní nikam nemůžeme.

V získávání výzbroje byli lepší Naishové, takže první Bůh patří jim.

 

 

3. srpen 2019 - Vycházka na rozhlednu a tvrz Melechov

Dorazili jste k ostrovu, který místní domorodci nazývají Cozumel. Jedna vaše skupina pod vedením tvrdohlavého Pedra de Alvarada už tam přistála před vámi a Indiány oloupila. Musíte tyto vlastní spolubojovníky zkrotit a donutit je vrátit uloupený majetek Indiánům. Cortés dbá vždy na zachování diplomatických zvyklostí.

 

,,Ten tvrdohlavý Pedro de Alvardo tu před námi už byl a indiány oloupil!" To jsme přece nemohli jen tak nechat být. A tak jsme vyrazili na rozhlednu a tvrz Melechov, kde jsme svedli boj o poklad, který ležel ve tvrzi na okně. Nakonec jsme ho získali zpět i když nám cestou zpět drobátko sprchlo.

 

Bitvu vyhráli Naishové, takže vedou nad Tonty 2:0.

 

Někdo se pokoušel ulovit bobříka mlčení. Jenže ten bobr je tak moc zákeřný, že se to nikomu nepodařilo. A bobr vede 1:0.

 

 Když jsme došli do tábora, tak jsme hráli indiánskou házenou a večer jsme měli táborový oheň

 

 

 

4. srpen 2019 - Splutí úseku Zruč nad Sázavou – Kácov (16km)

Španělé opustili Cempoalu uprostřed srpna roku 1519 a o čtrnáct dní později dorazili do Tlaxcaly. Zdejší obyvatelé nebyli Aztéky nikdy podrobeni a ani Cortésovi příliš nevěří. Jejich postoj je jasný: Zabijeme ty bohy a jejich maso sníme. Cortésovy oddíly jsou co do počtu beznadějně slabší a navíc jste narazili tentokrát na protivníka, který je mnohem bojovnější, než pobřežní kmeny a dovede lépe vládnout zbraněmi. Zvlášť účinné jsou v rukou zkušených Indiánů vrhače kopí. Cortés má však na své stráně jednu obrovskou výhodu - děla. Každá střela z děla pobije další desítky Indiánů.
Boj potom pokračoval a Španělé zvítězili. Indiáni se Cortésovi vzdali se slovy: Učinili jsme vše, abychom tebe a tvé průvodce zabili, ale naši bozi jsou proti tobě bezmocní. Tlaxcalané Cortése ve svém městě přivítali a obdarovali ho. Podpora tohoto kmene byla pro Cortése velkou výhrou, neboť věrnější a odhodlanější spojence nikdy nenašel.

 

Po příliš dlouhé plavbě ze Zruče nad Sázavou do Kácova (dlouhé 16km) jsme dojeli do Tlaxcaly. Zdejší obyvatelé se však zadarmo nevzdali, a tak jsme museli bojovat. Bojovali jsme na lodích a nakonec jsme (jak také jinak) vyhráli.

 

Bitvu na lodích v Kácově vyhráli suverénně Tontové, takže získali svého prvního Boha.

V autě jsme dostali šifru. První byli s luštěním hotovi Tontové, takže vyrovnali celotáborovou hru na 2:2.

 

Večer jsme se dozvěděli, že kemp chystá velký táborový oheň ve zvyku trampských tradic. A tak jsme se přidali.

 

 ... a jaká že ta šifra vlastně byla? No přece: HLAVNI MESTO RISE AZTEKU SE JMENUJE TENOCHTITLAN

 

Po úspěšném vyluštění šifry jsme ještě dostali od Tlaxcalanů mapu Tentochtitlánu.

 

 

 

5. srpen 2019 - Přesun na nové tábořiště Rataje nad Sázavou

 

Už vám dochází zásoby. Vaše lodě musí zakotvit v Tabasku, kde musíte doplnit zásoby. Zdejší Indiáni však mají značnou početní převahu a rozhodně se nehodlají jen tak lehce vzdát. Ukažte jim, že ovládáte evropskou taktiku a máte mnohem vyspělejší zbraně. Vaším úkolem je dobýt první území a přimět indiánské náčelníky odpřisáhnout, že se stávají poddanými španělského krále, a přijímají křesťanství.

 

,,Dochází nám zásoby! Musíme zakotvit v Tabasku, nebo tady hanebně skončíme!" A tak jsme sbalili tábor a vyjeli na 10 km plavby od Soběšína do Ratají nad Sázavou. Předtím jsme se ale stavili do vodáckého muzea prohlédnout si staré vybavení a podívat se na zámek ve Zruči nad Sázavou. Opět se někteří pokoušeli ulovit toho zákeřného bobra mlčení. Ale bobr nám zase utekl a nabral náskok 2:0.

Večer jsme hráli Cubes (Hod na krále) a indiánskou házenou.

 

Navštívili vás vyslanci totonackého náčelníka. Totonakové si stěžují si, že na ně Aztékové jako na vazaly nakládají nesnesitelná břemena, a žádají vás o pomoc. Váš chytrý Cortés ví, že se mu naskýtá příležitost posílit své oddíly, početně tak slabé. Určitě zde sídlí ještě další kmeny, jež musejí odvádět Aztékům daně a jsou stejně nespokojené jako totonačtí Indiáni. Oslavte toto spojení s domorodci a získáte další informace.

 

,,Měli bychom těm Totonakům pomoci a posílit tak své vojsko. To bude velmi výhodné..." ALE NEJDŘÍVE SE JDE SLAVIT!!! - spojení s domorodci přece. A tak jsme zpívali a soutěžili jsme, kdo bude mít lepší scénku.

 

Lepší byli Tontové. Stav je tedy 2:3

 

 

6. srpen 2019 - Odpočinkový den

 

,,Tak jsme se posunuli! Už toho máme tolik za sebou! Ale měli bychom si přece jen odpočinout. A tak si dáme odpočinkový den!" Koupali jsme se v řece, váleli se a jinak se bavili.

 

Odpoledne jsme psali dopis do Španělska, aby o nás neměli strach. A z toho dopisu se stal takový hit, že si (snad ještě dodnes) opakujeme jeho řádky.

 

 

 

Odpoledne jsme vedli bitvu na lodích, kdy jedna skupina bránila druhé ve vylodění. Tady byli zase silnější Naishové, protože se se jim podařilo převrátit loď Tontů a tím získali značnou převahu. Vyrovnali na 3:3

 

Večer jsme si zaházeli indiánskou házenou a udělali si táborový ohínek. ,,Počkat! Co se stalo? Dva nám chybí! Tak je asi sežrala ta podivná Zuvumbie - o které nám vyprávěli, že prý uškrtila své jediné tři dcery..." Odvedli nás na koleje a potom jsme s pomocí strážce světýlka v tunelu a záhadného převozníka hledali ty dva zapomenuté členy. Ale nenašli jsme je. Přišli potom k ohni sami ,,Ale jaktože jsme je předtím nenašli?" Kdo ví...

 

V indiánské házené byli lepší Naishové, takže už vedou 4:3.

 

 

 

7. srpen 2019 - výlet do Ledečka přes hrad Pirkštejn a zámek Rataje

 

 

Přistáli jste u nehostinné části mexického pobřeží. Nazvali jste toto ploché, písečné, moskyty zamořené území Tierra Caliente - Horká země. Teplé, páchnoucí bažiny jsou pro vás utrpením.

 

,,FŮŮŮŮŮJ!!! TADY TO SMRDÍÍÍÍÍÍ!!!"

Museli jsme najít šifru, která byla umístěna vysoko na skále a museli jsme se prodrat kopřivami. Hráli jsme boj o vlajku.

Boj o vlajku vyhráli Tontové a vyrovnali tak na 4:4

 

Večer jsme si zase zapálili oheň a pokoušeli jsme se rozluštit šifru. První přišli na řešení Tontové, což znamená, že se dostávají do vedení v poměru 4:5!!!

 

A to zašifrované sdělení znělo: NEJVYSSI NACELNIK AZTEKU SE JMENUJE MONTEZUMA DRUHY

 

Dále byly vyhodnoceny body za celý den - boldrování, bobříci síly, čísla na zádech a nalezení šifry. Celkem vyhráli Naishové, taže vyrovnali 5:5!!!

 

 

 

8. srpen 2019 - Splutí úseku Rataje – Sázava (15 km)

 

 

Vážení Španělé, jako nejvyšší náčelník Aztéků Montezuma II. vás zvu do Tenochtitlánu. Nejlépe pro vás bude, když se vydáte přes Cholulu. Cholula je svatým městem boha Quetzalcoatla. Kromě čtyř set chrámů tam je pyramida větší než Cheopsova (Chúfevova) v Egyptě. Tam si můžete odpočinout a nabrat potraviny na další cestu.

 

,,Hmm... Ten Monzuma nás pozval na výlet a umožnil nám přespání v Cholule ve čtyřhvězdičkovém hotelu. No kdo by nechtěl? Škoda jen, že Míša onemocněl a nemůže taky."

 

Jenže potom jsme dostali ještě jeden dopis:

Vážení španělští spojenci a přátelé. My, Tlaxcalané vás varujeme, že cesta přes Cholulu je léčka. Pokud Cortés přesto pozvání od Montezumy II přijímá, dáváme vám na cestu 600 bojovníku jako tělesnou stráž.

 

V tom se Míša probral: ,,Ahoj, ahoj! Už víte, že já jsem těch 600 bojovníků od Tlaxcalanů? To jste ještě nevěděli co?"

S pomocí těch 600 bojovníků jsme úspěšně dobyli Cholulu - Sázavský klášter.

 

 Večer jsme měli volno, a kdo chtěl, tak se pod dohledem Cortése učil šifry. Protože co? Kdyby něco...

 

 

9. srpen 2019 - Výlet na hrad Český Šternberk a únos Montezumy II.

 

,,Je pravda, že jsi Montezuma?" zeptal se Cortés jednoho člena své posádky. ,,Ano. Jsem Monntezuma II. Celou plavbu jsem se vydával za lodníka, a čekal na toto velké odhalení. Až bychom se vylodili v Tenochtitlánu, chtěl jsem se odhalit. Nyní jste mým pánem. Přenechávám vám osud svůj i osud všech Aztéků. Trůn říše Aztéků nyní patří vám." Tak se Adam přihnal, že on je ten Montezuma.

 

Španělé se ubytovali v překrásném paláci na hlavním náměstí. Montezuma jednal s Cortésem s vybranou zdvořilostí, ale ten se měl stále na pozoru. Po týdnu pojal Cortés odvážný plán. Rozhodl se krále zajmout a překvapivě se zmocnit vlády nad Aztéky. Montezuma měl panovat dál jen formálně, jako loutka v jeho rukou. Tento plán uskutečnil Cortés tak, že se s třiceti muži a Malinche vydal do královského paláce. Tam prohlásil, že krále odvede do svého sídla, aby ho tam mohl střežit.

 

,,Ten Montezuma se nám nějak podezřele rychle vzdal. Musíme ho unést, abychom měli jistotu, že se můžeme Aztéků doopravdy zmocnit!" řekl Cortés - Honza

 

Montezumu unesli společnými silami Naishové i Tontové, takže získali všichni dalšího Boha - 6:6

Za drobné soutěže - objevení chrámu v Cholule (kláštěr Sázava), objevení Montezumy II., veverčí ocásky - jsme dostali body, vyhráli Tontové, takže vedou 6:7.

 

Odpoledne jsme měli olympiádu, ve které jsme soutěžili ve všem možném.

 

Za celkové vítězství v Olympiádě získali Boha Tontové - 6:8.

 

Večer jsme měli oheň a zase jsme šli odvahu. Po cestě jsme potkali strážce pumpy, vodníka a upíra??? Ale jako neplánovaný bonus jsme měli opilce - úplně cizí lidi. Naštěstí se nikomu nic nestalo. Jo, a opilci D Ě K U J E M E ! ! !

 

 

 

10. srpen 2019 - Náš devátý den na soustředění

 

Sjížděli jsme zase kousek Sázavy - 10km. A potom jsme měli ,,hazard" (ringo, aktivity, cubes, ringo).

 

Večer jsme měli oheň, scénky, písničky a hodnocení tábora.

 

Za drobné soutěže - ringo, aktivity, cubes - jsme zase dostali body, tentokrát vyhráli Naishové, 7:8.

 

 

 

11. srpen 2019 - Náš desátý den na soustředění

 

Koupali jsme se v řece a balili jsme tábor. Montezuma nás zasvětil do lázeňského tajemství Aztéků, takže jsme byli krásně čistí, voňaví a osvěžení. Odpoledne jsme odjeli do rodných Španěl.

 

Montezuma II. si zřídil své vlastní lázně v Ratajích nad Sázavou, jenže následující rok (1520) zemřel.

 

 

 

 

5. září 2019 - První schůzka Apačů v novém školním roce

 

Když roku 1519 přicházejí Španělé pod vedením Hernanda Cortése do hlavního města aztécké říše Tenochtitlánu, nestačí žasnout. Aztékové je vítají jako bohy a zahrnují je zlatem. „Takové bohatství, kolik ho asi mají?“ zasvítí Cortésovi oči chtivostí. Uvězní aztéckého vládce Montezumu a společně s indiánskými spojenci z kmene Tlaxcalanů rabuje výstavní chrámy a mučí místní obyvatele, aby mu prozradili cestu k pokladům.
Španělští vojáci opouštějí pod rouškou noci aztécké hlavní město Tenochtitlán. Každý z nich se prohýbá pod vahou zlata. Ale běda! Mnoho mužů končí ve vodě a váha kořisti je táhne ke dnu. Během takzvané Smutné noci se ztratí nesmírné množství aztéckých cenností. Kde jim je konec?

 

Španělé samozřejmě nepřišli do Aztécké říše jenom proto, aby převedli Aztéky na křesťanskou víru, ale hlavně aby si ji podmanili a zmocnili se pohádkového bohatství. Hned první schůzku jsme hledali Aztécký poklad. První ho našli Naishové, takže score je 8:8 a táborová hra skončila nerozhodně.

 

Hernando Cortés si vzal již zmíněnou Malinche, měli hodně dětí, a pokud neumřeli, tak žijí dodnes.

 

                                                                                                  ...A TO JE KONEC POHÁDKY.

 

 

Campanula vodáci, z. s.

je vedená u Krajského soudu v Ostravě pod spisovou značkou L 11144.

Rychlý odkaz

Newsletter

Chcete-li být informováni o našich akcích a novinkách, přihlaste se, prosím, zadáním Vaší e-mailové adresy níže a zmáčknutím tlačítka "Přihlásit se":